Z výletu sušických turistů 12. 6. 2021

V sobotu ráno 12. 6. 2021 jsme vyjeli vlakem z Horažďovic do Hojsovy Stráže - Hamry. Bylo nás 19. Šli jsme na vyhlídku Liebeshohe a k bývalé hlásce. Pak jsme sestoupili do Hojsovy Stráže a obdivovali místní orloj. Trochu jsme se občerstvili (rodiče ochutnali houbové kyselo z chlebového kvásku) a pokračovali směr Brčálník, kde jsme si prošli NS Brčálnické mokřady. Vlakem jsme se vrátili domů.

Největší radost mi udělaly housenky běláska ovocného - jedna na jeřábu a jedna na jabloni. Trasa byla pěkná a zajímavá, počasí nám přálo.

Pozdrav posílá Eva Legátová s rodiči

120621 orloj v Hojsově Stráži
press to zoom
1/8

Klub českých turistů byl v Sušici založen 27. června 1890 jako šestý turistický klub v českých zemích a jako první na území Plzeňského kraje. Výsledkem spolupráce

s pražskými turisty bylo vybudování rozhledny na Svatoboru a nedaleko odtud turistické útulny. K otevření došlo v září 1900...  

Nadpis 2

1200px-Znak_KČT.jpg

Stráž a okolí

Slovenský ráj 23.-30.7.2021

Výlet do Průhonického parku a do Sázavského kláštera.

050621 Sázavský klášter 1
press to zoom
050621 Průhonický zámek z vyhlídky
press to zoom
050621 Sk Panna Maria vychovávající
press to zoom
1/4

Dobrý den (ahoj),

dnes jsme se zúčastnili krásného autobusového výletu sušických turistů do Průhonického parku a do Sázavského kláštera.

Z cesty posílám z benzínové pumpy motýla připomínajícího dřevěnnou třísku - hřbetozubce dvouzubého (dle biolibu Pterostoma palpinum).

Z Průhonického parku davídii listenovou (dle Toulavé kamery č. 15 tzv. kapesníkový strom dle květů), jinak kvetly pěnišníky a voňavé azalky, nádherné byly skalky, vodní plochy i úžasné vyhlídky.

Těžko vše obsáhnout z této památky UNESCO.

Sázavský klášter také stojí za návštěvu, starobylé základy kostela i kláštera (do barokního kostela jsme nešli). Na mne hodně zapůsobila kapitulní síň, i když si nejsem jistá, jestli je to právě to místo, kde pan Václav Cílek v pořadu ČT ležel na podlaze na zádech a obdivoval fresky. Asi jsem měla vyfotit ještě toho orajícího čerta se svatým Prokopem. Po prohlídce kláštera jsme zvládli ještě skvělou cukrárnu. Sháněla jsem nakonec pohlednice a dočkala se "své" zlaté tečky - samičky křivorožce polokřídlého s malým kladélkem (viz poslední číslo časopisu Kompost 6/21).

Počasí nám přálo. Velká spokojenost.

Pozdrav posílá Eva Legátová s rodiči

Pozdrav ze šumavského výletu sušických turistů - 21. 8. 2021

Dobrý den (ahoj),

v sobotu 21. 8. se nás 15 sušických turistů vydalo do Železné Rudy - Alžbětína, odkud jsme šli nejprve na vyhlídku Hochfels a pak na kopec Hochberg. Procházeli jsme bavorským pralesem, ale první pořádný breberkový nález učinila až kamarádka Mirka před občerstvením ve Schwellhauslu. Našla housenku bourovce borového. U Schwellhauslu jsme posvačili z vlastních zásob, bylo tam moc lidí. Pak jsme šli podél kanálu (původně na plavení dřeva) až k nádrži Obere Schwelle na hranici. V kopřivovém porostu u nádrže jsem zahlédla tři lovčíky vodní. Ferdinandovým údolím jsme došli k Debrníku. Cestou byly bunkry z doby komunismu (nikoli prvorepublikové). Zaujala mě housenice pilatky netýkavkové, která byla na invazní netýkavce malokvěté. V Železné Rudě jsme navštívili Pohádkovou cukrárnu. Výlet se mi velice líbil. Počasí jak na objednávku.

Pozdrav posílá Eva Legátová + rodiče   foto P. Čonka

Cestou rostly kromě hřibů např. krásnoporky mlynářky, lakovky ametystové, rosolozub huspenitý, stroček trubkovitý, liška nálevkovitá atd.

Cestou na Hochberg
press to zoom
Cestou okolo Schwelkanalu
press to zoom
1/10

Konečně jsme se v koronavirové krizi dočkali již jednou odloženého týdenního zájezdu k našim východním sousedům do Slovenského ráje. I přes neustálé problémy zejména s častými změnami slovenské legislativy jsme vypravili plný autobus plně zaočkovaných turistů. Po celodenní jízdě jsme okolo 18-té hodiny dorazili do obce Danišovice u Spišské Nové Vsi, kde jsme se ubytovali ve dvoulůžkových pokojích a  s polopenzí. Pro každý den byly připraveny minimálně dvě trasy podle náročnosti. Hned první následující den jsme vyrazili z obce Čingov na jedno z lákadel, Tomašovský výhled a první částí Prielomu Hornádu. Bohužel při sestupu z trasy jsme měli první a vlastně i poslední úraz, přisednutý kotník, a tak jsme byli i svědky zásahu Horské služby na motorkách a pěšky v náročném terénu. Druhý den jsme z obce Diedinky-Biela Voda vystoupali Zejmarskou roklinou na Geravy a přes Havraniu skalu došli na kaňon Stratená a dále k Dobšinskéj ľadovej jaskyni. Třetí den byla napořadu další z lákadel a to roklina Suchá Belá. V úterý jsme naplánovali odpočinkový den návštěvou Spišského hradu a okolí a odpoledne návštěvou termálních koupelí ve Vrbově. Následující den jsme jako hlavní trasu absolovovali roklinu Veľký Kysel s Obrovským vodopádem a s Karolinyho vodopádem. Někteří absolvovali roklinu Piecky resp. Veľký Sokol. Vzhledem k tomu, že se roklina Piecky líbila, tak ti co nebyli ve středu, ji absolovovali ve čtvrtek, někteří si zase prošli roklinu Malý Kysel. Poslední den po snídani jsme vyrazili na cestu zpět. Věčer jsme spokojeni dorazili zpět do Sušice. I když ne každý den bylo slunečné počasí, přesto se zájezd podařil a všichni byli spokojeni. Doufáme, že nám situace dovolí pořádat další výlety našeho odboru.               Text a foto Petr Čonka

Čertova sihoť
press to zoom
Dolina Piecky I
press to zoom
Autobusáci na pohodu
press to zoom
Baf-bojím bojím
press to zoom
Dolina Piecky II
press to zoom
Hrdlo Hornádu
press to zoom
Ke Karolinyho vodopádu
press to zoom
Jištěná cesta s lany a stupadly
press to zoom
1/5
230621 Prch zajímavý bod
press to zoom
230621 Prch z historie
press to zoom
230621 Prch stará radnice
press to zoom
230621 Prch nová radnice
press to zoom
1/3

Vážení a milí turisté,
jistě se rádi zasmějete a tak vám posílám upoutávku na divadlo sušických ochotníků.
M.T.

zari_2021.jpg

Klub českých turistů,

odbor Sušice,

Sirkařská 973

342 01 Sušice

© 2015  K. Švelch,  Wix.com

ˇ