IMG-20200606-WA0022.jpg
Z výletu sušických turistů 12. 6. 2021

V sobotu ráno 12. 6. 2021 jsme vyjeli vlakem z Horažďovic do Hojsovy Stráže - Hamry. Bylo nás 19. Šli jsme na vyhlídku Liebeshohe a k bývalé hlásce. Pak jsme sestoupili do Hojsovy Stráže a obdivovali místní orloj. Trochu jsme se občerstvili (rodiče ochutnali houbové kyselo z chlebového kvásku) a pokračovali směr Brčálník, kde jsme si prošli NS Brčálnické mokřady. Vlakem jsme se vrátili domů.

Největší radost mi udělaly housenky běláska ovocného - jedna na jeřábu a jedna na jabloni. Trasa byla pěkná a zajímavá, počasí nám přálo.

Pozdrav posílá Eva Legátová s rodiči

120621 orloj v Hojsově Stráži
120621 Ostrý z vyhlídky Liebeshohe
120621 Špičák od Brčálníku
1/3

Klub českých turistů byl v Sušici založen 27. června 1890 jako šestý turistický klub v českých zemích a jako první na území Plzeňského kraje. Výsledkem spolupráce

s pražskými turisty bylo vybudování rozhledny na Svatoboru a nedaleko odtud turistické útulny. K otevření došlo v září 1900...  

Nadpis 2

Stráž a okolí

Pozdrav z výletu sušických turistů 23. 6. 2021 (Libín + Prachatice)

Dobrý den (ahoj),

ve středu 23. 6. 2021 jsme se zúčastnili autobusového výletu sušických turistů. Nejprve jsme šli po modré TZ ze Sedýlka velmi pohodlnou 2 km trasou k rozhledně Libín. Byla zahalena v mlze. Stejnou cestou zpět k autobusu jsem pozorovala dva lišejníkovce černé, z rostlin kvetoucí podbělici alpskou a odkvetlou dřípatku horskou. Popovezli jsme se autobusem k Lázním sv. Markéty, kde jsme viděli místo, kde se kříží 14. poledník s 49. rovnoběžkou. Sešli jsme po červené TZ do Prachatic. V restauraci Almara na náměstí jsme se dobře najedli i za dobrou cenu. Pak jsme absolvovali kratší poutavou prohlídku města s panem Pavlem Fenclem:

Do Prachatic se vozila sůl z Pasova po Zlaté stezce od roku 1010 do začátku 18. století. Jeden kůň uvezl dvě prostice, každá o 65 l soli. Rožumberkové vlastnili Prachatice od roku 1501 do roku 1601.

Nová radnice je z roku 1903, je na ní nahoře patronka města Prachaticie, pod ní socha obchodníka a vojáka. Kašna na náměstí má tu zajímavost, že pokud se poničí socha v ní, padne vláda, což se skutečně stalo vládě M. Topolánka. Stará radnice je z roku 1571. Je na ní mimo jiné tento český nápis: "právo se k pavučině přirovnává, kterou brouk prorazí, muška zůstává".

Pobyt Mistra Jana Husa v Husově domě je nedoložený a sporný.

Kostel sv. Jakuba Staršího, apoštola, je gotický, ale dostavoval se i později. Činnost Jana Žižky viz fotka "z historie".

Prachatickým rodákem je biskup Jan Nepomuk Neumann (narozen 1811), misionář v Americe, svatořečen byl v roce 1977.

Došli jsme dále na parkán - prostor mezi vnějším a vnitřním opevněním.

Prachatice byli 1. město v republice s územním plánem z roku 1955.

Okresním městem byly od roku 1850.

V roce 1977 mělo město 10000 obyvatel.

Navštívili jsme cukrárnu na náměstí. Zájemci vylezli na kostelní věž.

Při procházce městem jsem nalezla jednu skalnici kýlnatou a příliš vysoko na zdi byla trávnička luční (Rivula sericealis), která nešla vyfotit.

Výlet se mi velmi líbil.

Pozdrav posílá Eva Legátová s rodiči

Výlet do Průhonického parku a do Sázavského kláštera.

050621 Sázavský klášter 1
050621 Průhonický zámek z vyhlídky
050621 Sk Panna Maria vychovávající
1/4

Dobrý den (ahoj),

dnes jsme se zúčastnili krásného autobusového výletu sušických turistů do Průhonického parku a do Sázavského kláštera.

Z cesty posílám z benzínové pumpy motýla připomínajícího dřevěnnou třísku - hřbetozubce dvouzubého (dle biolibu Pterostoma palpinum).

Z Průhonického parku davídii listenovou (dle Toulavé kamery č. 15 tzv. kapesníkový strom dle květů), jinak kvetly pěnišníky a voňavé azalky, nádherné byly skalky, vodní plochy i úžasné vyhlídky.

Těžko vše obsáhnout z této památky UNESCO.

Sázavský klášter také stojí za návštěvu, starobylé základy kostela i kláštera (do barokního kostela jsme nešli). Na mne hodně zapůsobila kapitulní síň, i když si nejsem jistá, jestli je to právě to místo, kde pan Václav Cílek v pořadu ČT ležel na podlaze na zádech a obdivoval fresky. Asi jsem měla vyfotit ještě toho orajícího čerta se svatým Prokopem. Po prohlídce kláštera jsme zvládli ještě skvělou cukrárnu. Sháněla jsem nakonec pohlednice a dočkala se "své" zlaté tečky - samičky křivorožce polokřídlého s malým kladélkem (viz poslední číslo časopisu Kompost 6/21).

Počasí nám přálo. Velká spokojenost.

Pozdrav posílá Eva Legátová s rodiči

230621 Prch zajímavý bod
230621 Prch z historie
1/5

Klub českých turistů,

odbor Sušice,

Sirkařská 973

342 01 Sušice

© 2015  K. Švelch,  Wix.com

ˇ