Klub českých turistů byl v Sušici založen 27. června 1890 jako šestý turistický klub v českých zemích a jako první na území Plzeňského kraje. Výsledkem spolupráce
s pražskými turisty bylo vybudování rozhledny na Svatoboru a nedaleko odtud turistické útulny. K otevření došlo v září 1900...
Jarní setkání turistů PK na Krkavci
V sobotu 13.4.2024 odbor Klubu českých turistů v Sušici pořádal autobusový výlet na jarní setkání turistů Plzeňského kraje, které pořádal odbor první plzeňský na vrchu Krkavec na Kostincově chatě v rámci oslav 100-letých chat KČT. I přes malý zájem členů odboru se podařilo naplnit malý autobus tj. cestovalo celkem 19 turistů. Krásné počasí opět přispělo ke zdárnému a krásnému výletu.
Text Petr Čonka, foto účastníci zájezdu.
Aprílová vycházka
V sobotu 6.4.2024 odbor Klubu českých turistů v Sušici pořádal první jarní vycházku resp. vyjížďku tentokráte do obce Kundratice, kde nás čekalo posezení s pochutinami ze zabijačkových pochoutek. Jako každoročně se jedná o první jarní setkání členů odboru a to jak vyznavačů pěší turistiky a jednak společně s vyznavači cykloturistiky. Bylo připraveno několik tras pro pěší a libovolné přemístění cyklistů. Nejdelší pěší trasa vedla ze Sušice přes Nuzerov, Prostřední Krušec a Hartmanice do Kundratic, druhá a třetí trasy již byly s využitím linkové doprava, jedna z Autocampingu Annín I a druhá z Hartmanic. Vzhledem ke krásnému počasí jsme si všichni vycházku užili, celkem se nás různými cestami dopravilo do Kundratic více jak 70 turistů.
Text a foto Petr Čonka.
Okolím Nýrska III
V sobotu 27.dubna 2024 jsme s využitím průvodcovství našich Nýrských členů vyrazili na vycházku v pořadí již třetí "Okolím Nýrska" s využitím vlakové dopravy. Na nádraží v Dešenicích nás přivítal průvodce Vašek Kaňka, který naplánoval trasu z Dešenic po NS „Po stopách formanů“ přes Matějovice, Děpoltice, Žíznětice a Hodousice do Nýrska. Počasí bylo opět vynikající, cestou jsme měli krásné výhledy i po hraničních horách, na kterých byl vidět ještě sníh. Výletu se zúčastnilo celkem 27 turistů.
Text a foto Petr Čonka
S Emilem pěšky I – ze Srní přes Oblík a Adamovu horu na Modravu
V sobotu 8.června 2024 jsme s využitím linkového autobusu vyrazili za výhledy na Oblík. Ze Srní jsme po příjezdu autobusem vyšli po turistických cestách přes bývalé Zelenohorské chalupy, rozcestí Vaňkova cesta a po Javoří cestě na vrch Oblík, který postupně zarůstá a tak pravděpodobně za několik let již budou výhledy omezené. Z vrchu jsme po Bílé cestě sešli k Tříjezerní slati, kde je již poznat, že některé z jezírek se začíná ztrácet v porostu. Po prohlídce Tříjezerní slati jsme přes neznámou Adamovu horu sestoupali na Modravu. Po občerstvení jsme se linkovým autobusem vrátili zpět do Sušice. Počasí bylo opět vynikající, cestou jsme měli krásné výhledy, jakož ještě i z Oblíku. Výletu se zúčastnilo celkem 19 turistů.
Text a foto Petr Čonka.
Putování slováckým vinohradem Mutěnice
V pátek 11.října 2024 jsme s využitím autobusu Vichtour v ranních hodinách vyjeli vstříc pochodu „Putování slováckým vinohradem“, kterého se pravidelně zúčastňujeme 1 x za dva roky. Jedná se vždy o třídenní výlet s hlavní částí v sobotu 12.října. Při cestě na Slovácko jsme navštívili Klášter Porta Coeli v Tišnově a večer se ubytovali v DM v Břeclavi. Večer jsme poseděli s písničkou a dobrým pitím jako přípravou na sobotní pochod. Hlavní program se odehrával v sobotu ve vinařské obci Mutěnice, kde jsme se zúčastnili celostátního pochodu „Putování slováckým vinohradem“ s ochutnávkou burčáku, dobrého jídla a ostatních pochutin ze Slovácka. V neděli jsme potom vyjeli na cestu zpět do Sušice, cestou jsme navštívili rozhlednu „Stezka nad vinohrady“ v Kobylí, Jindřichův Hradec s jeho památkami.
Počasí bylo proměnlivé, důležité však bylo, že bylo-li potřeba bylo hezké a nepršelo. Celé akce se zúčastnilo celkem 48 sušických turistů.
Text Petr Čonka, foto účastníci výletu.
Podél Křemelné
V sobotu 28.9.2024 v rámci již 7.ročníku „Prášily, šumavská místa známá i neznámá“ se zúčastnilo 9 členů našeho odboru pěšího výletu podél Křemelné ze Skelné po cyklostezce na býv. Šerlův dvůr, dále po žluté TZ a neznačených stezkách podél Křemelné na MTZ a cyklostezku Otavská a po této trase přes Malý Babylon na Dobrou Vodu resp. do Hartmanic. Počasí tentokrát nebylo úplně ideální, ale i přesto si někteří prodloužili cestu pěšky až do Sušice.
Text Petr Čonka, foto Dáša Radová
100 let Klostermannovy chaty na Modravě
V sobotu 21.září 2024 se konala akce s krajským přesahem ke stému výročí otevření Klostermannovy chaty na Modravě o jejíž postavení se velmi podílel naši předci v odboru Sušice. Cílem akce bylo se dostředným pochodem dostavit na chatu, kde ve 13 hodin byl zahájen slavnostní proslov. Náš odbor si pro cestu na Modravu jako výchozí bod vybral Rokytu odkud jsme vyrazili po NS Vchynicko-tetovský kanál. Z této cesty jsme potom odbočili po neznačených cestách okolo Výběžku (1027 m/m) dorazili na Tříjezerní slať, dále přes Rybárnu na Hraběcí most a opět po neznačených cestách po Hraběcí cestě došli na Modravskou horu. Do Modravy jsem potom došli po ZTZ (Starobřeznická cesta) až přímo ke Klostermanově chatě, kde jsme se občerstvili a vyslechli jednotlivé projevy. Počasí bylo opět příjemné, slunečné. Této akce se i s ohledem na spolupořadatelství zúčastnilo cca 40 sušických turistů.
Text a foto Petr Čonka
Cyklo Jižní Morava, 4.-10.srpna 2024
V letošním roce jsme v rámci cyklo týdenního výletu navštívili Jižní Moravu. Po ranním naložení kol jsme vyrazili směr Morava a při cestě jsme udělali jednu pěší turistickou zastávku a to po NS Březina ke zřícenině hradu Orlík (u Humpolce) a na rozhlednu Orlík. Již od druhého dne jsme postupně poznávali krásy Jižní Moravy. Celý cyklovýlet byl rozdělen do 4.etap, postupně jsme projeli trasu k soutoku Dyje s Moravou, stezku za levandulovými poli a vinohrady, trasu na Lednicko-valtický areál, trasu na vodní nádrž Nové Mlýny. Ve středu byl den bez kol autobusem s pěší návštěvou zámku Lednice individuální prohlídkou zámku, parku, skleníku a plavbou lodí k Minaretu. Každý den jsme na kolech projeli cca 40-50 km jak v rovinatém tak i členitém terénu po klasických cyklostezkách tak i silnicích II.třídy. Tentokráte bylo ubytování na jednom místě. Každý den byly připraveny delší i kratší trasy. Navštívili jsme i mnoho zajímavostí okolo cyklostezky v jednotlivých průjezdních místech. Výlet se nám podařil, měli jsme i krásné počasí. Při cestě zpět do Sušice jsme potom navštívili město Havlíčkův Brod. Všichni jsme se ve zdraví vrátili a už se těšíme na další cyklovýlet.
Text Petr Čonka a foto účastníci zájezdu
Dobřany, NS Martinská stěna
Ve čtvrtek 25.července 2024 jsme s využitím vlaku navštívili město Dobřany a NS Martinská stěna v místním lesoparku. V Dobřanech jsme si prohlédli kostel sv. Mikuláše a kostel sv. Víta, náměstí s pseudobarokní kašnou a historickými měšťanskými domy, několik století starý most přes řeku Radbuzu. Poté jsme se odebrali na NS Martinská stěna – viděli jsme pískovcové srdce, dřevěný kříž, kapli čtrnácti pomocníků apod. Naučná stezka má celkem 14 informačních tabulí. Počasí bylo příjemné. Dnešní akce se zúčastnilo 18 sušických turistů.
Text Petr Čonka, foto účastníci výletu.
Rychlebské hory+Králický Sněžník 13.7. - 20.7.2024
Letošní druhý vícedenní, ale první týdenní, autobusový zájezd jsme uskutečnili tentokráte do nejmenších pohoří severní Moravy a to Rychlebských hor a Králického Sněžníku. Rychlebské hory jsou dosti opomíjené, malé, ale o to krásnějšího pohoří na severu Moravy, naproti pohoří Králického Sněžníku je profláklé především resortem Horní Morava resp. Králičákem. V ranních hodinách jsme vyjeli plně obsazeni autobusem (a další 4 členky ještě jeli vlakem) se zastávkou jednak v klášteře Hedeč „Hora Matky Boží“ u Králík a na Dalimilově rozhledně jako věrné kopii původní rozhledny na Králickém Sněžníku a v pozdních odpoledních hodinách jsme dojeli na místo ubytování v obci Horní Lipová v Penzionu Pod Smrkem. Druhý dne jsme vyrazili na první hřebenovou túru původně předpokládanou jednoduchou z obce Travná přes Borůvkovou horu, Javorník (s odbočkou na Jawornik Wielki v PL) do města Zlaty Stoh s bohatou důlní činností. Druhá skupina potom navštívila městys Bílá Voda a křížovou cestou rovněž do města Zlaty Stoh. První skupina měla nakonec cestu velmi náročnou, a proto hned na druhý den docházelo k úpravě programu, kdy jsme přehodili pondělí za středu a vyrazili jsme po NS na jeskyni Na Pomezí (s prohlídkou) a dále na Medvědí kámen a do Lázní Jeseník, kde jsme si prohlédli lázně a vlakem potom dojeli do penzionu. Na úterý jsme potom měli dopředu zajištěné vstupenky na největší atrakce v pohoří Králického Sněžníku a to na Stezku v oblacích a visutý most Ski Bridge. Ve středu jsme potom měli naplánován TOP výlet po pohoří Králického Sněžníku a to ze Stříbrnice přes chatu Na Návrší na Králický Sněžník a ti zdatnější potom celou hřebenovku přes Malý Sněžník na Klepáč (rozhledna) a do Horní Moravy. Ostatní se potom jinou cestou vraceli do Stříbrnice. Ve čtvrtek jsme vyrazili z Uhelné přes zříceninu hradu Rychleby a Čertovy kazatelny do Račího údolí na Tančírnu, kde jsme se občerstvili. Poté přes Jánský vrch do obce Javorník, kde na nás čekal autobus. Poslední den bylo nutno také zdolat nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk, vlakem jsme dojeli na Ramzovou, odkud jsme stoupali přes Klín na Smrk, navštívili jsme vyhlídky na Brousku a sestoupali na Lesní bar, kde jsme se občerstvili s vlastní obsluhou. Tím se náš týdenní program naplnil a museli jsme se rozloučit jak s kopci, tak i s vynikajícím ubytováním, stravou, bazénem i obsluhou včetně večerních hodin. Na každý den jsme měli možnost výběru minimálně ze dvou variant. Celý týden bylo krásné počasí, každý večer jsme uplynulý den hodnotili před penzionem nebo ve společenské místnosti nebo při dvou večerních zpívaných.
Text a foto Petr Čonka
Okolím Kašperských Hor
V sobotu 15.června 2024 jsme s využitím linkového autobusu vyrazili na pěší výlet okolím Kašperských Hor se zaměřením na zbytky po dolování a jednotlivé štoly. Od autobusu jsme z náměstí sešli pod Liščí vrch a déle po neznačené cestě jsme úbočím vystoupali nad Amálino údolí. Sestoupili jsme na Zlatý potok s krásnými výhledy jak na město tak i na Amálino údolí. Po NS jsme obešli všechny dostupné štoly a zbytky po dolování, s ohledem na dostatek času jsme došli ještě dalším okruhem k seizmologické stanici a ke štole Naděje. Nakonec jsme vystoupali na Liščí vrch, kde je památka na pana Emila Kintzla a jeho syna a po sjezdovce s kvetoucími vemeníky dvoulistými jsme sešli do Kašperských Hor. Dali jsme si polévku popř. další občerstvení a navštívili Pražírnu kávy, která slouží jako cukrárna. Prohlédli jsme si infocentrum a v sousedních místnostech skříňový betlém a obrazy. Počasí bylo příjemné. Dnešní akce se zúčastnilo 20 sušických turistů.
Text a foto Petr Čonka, Eva Legátová.
ˇ